Led 012003
 

O vzniku hasičské dobrovolné jednotky v Kravařích ve Slezsku, toho dnes víme pramálo. Pamětníci zemřeli a nenechali po sobě žádné sepsané vzpomínky a pokud se vedla kronika, vzala někdy po roce 1945 za své.

Hasičský dobrovolný sbor byl založen v polovině roku 1900, kdy se sešlo 22 kravařských mužů, většinou místní bohatí a vlivní občané, a ti založili místní dobrovolný hasičský sbor – Freiwillige Feuerwehr, kterému tehdejší obecný úřad zapůjčil svou hasící stříkačku.

V únoru 1920 bylo připojeno tzv. Hlučínsko k Československu a začal se objevovat do té doby neznámý jev – nacionalismus, což vedlo mimo jiné i k tomu, že často vznikaly dva paralelní spolky, jeden český a druhý německý. Toto se projevilo i v Kravařích, kde byl taktéž založen hasičský český sbor. Počátkem října 1938 však s příchodem fašismu český hasičský sbor zanikl a obnovil svou činnost až po II. světové válce.

Až do roku 1970, od kterého začala být pečlivě vedena hasičská kronika, jsou zprávy o hnutí hasičů v Kravařích spíše kusé. Víme například, že v roce 1947 bylo ustanoveno vodní družstvo, o rok později předal Místní národní výbor hasičům požární vůz se stříkačkou, přičemž o 7 let později již kravařský hasičský sbor vlastnil dvě motorové stříkačky. V šedesátých letech došlo také k nebývalému nárůstu členské základny sboru. Jestliže v roce 1954 měl sbor 78 členů, pak v roce 1965 to bylo již 164 členů. Od poloviny 60 let se projednávala možnost výstavby nové hasičské zbrojnice, která byla dána do užívání v roce 1972. Ke zkvalitnění práce přispělo i získání nového požárního vozidla značky IFA o obsahu 1.500 l a později i cisterny Trambus či automobilu Škoda 1203.

V místní kronice jsou zaznamenány taktéž nejvýznamnější úspěchy sportovních družstev hasičů (ať již žáků či mužů), které se účastnily mnoha soutěží. Vedle pravidelného umisťování žákovského družstva na předních místech v soutěžích okrsku a vedle vítězství družstva žáků v 1. ročníku okresní ligy mládeže v roce 2001 patří k nejvýznamnějším úspěchům našeho sboru druhé místo dorosteneckého družstva v krajské soutěži v roce 1984 a v roce 2001, ale i třetí místo našeho družstva mužů na celostátní soutěži v Sušicích v roce 1993. Družstvo mužů také v letech 2001 a 2002 vyhrálo soutěž O pohár ředitele HZS Opava, což je takové neoficiální finále okresní ligy.

Vedle těchto úspěchů kolektivů je třeba vyzvednout i úspěchy našich jednotlivců, tedy závodníků na 100 metrů přes překážky. Historický úspěch kravařských hasičů je spojen se jménem Milana Onderky, který se stal v celostátní soutěži v Praze v roce 1999 mistrem republiky v běhu mužů na 100 m přes překážky. A již nyní se v našem družstvu rodí nadějní nástupci tohoto „borce“, kdy například David Janta se stal vítězem běhu na 100 metrů na krajském kole dorostenecké soutěže v roce 2001 v Jeseníku. K sportovním úspěchům lze přiřadit i činnost našeho družstva veteránů, které se účastní „veteránských“ soutěží v blízkém okolí, ale i v sousedním Polsku. Při tréninku na tyto soutěže veteráni používají koňskou stříkačku z roku 1897, která je ve vlastnictví našeho sboru a která byla pro soutěžní účely a prezentaci sboru renovována a znovu představena při oslavách 100 let od založení sboru v roce 2000. Mimo jiné se tato stříkačka se svou obsluhou podílela i na vytvoření světového rekordu v dálkové dopravě vody historickými stříkačkami v květnu 2002 v Roztokách u Jilemnice.

Hlavní náplní každého hasičského sboru je ovšem pomoc při náhlé katastrofě, požáru, záplavě či jiném neštěstí. Proto má SDH Kravaře také „zásahové družstvo“, tvořeno 15 členy, které při svých zásazích využívá plně techniky, jenž sbor disponuje a to cisterny zn. TATRA 815 o obsahu 8.200 litrů vody, AVIE pro přepravu družstva, ale také dvou požárních strojů PS 12 a v neposlední řadě i plovoucího čerpadla. Každoročně je tato technika využívána k likvidaci požárů či jiných živelných pohrom, kdy k nejvýznamnějším zásahům v poslední době patřila pomoc při povodních v roce 1997 a zásah v lednu 2001 při likvidaci požáru v nákupním středisku OBI Opava.

 Zanechat komentář

(vyžadováno)

(vyžadováno)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..